پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 23
كدخبر: ۱۵۹۵۱۶
تاريخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
ادامه درگیریهای خونین در نوار غزه؛
وزارت بهداشت تشکیلات فلسطینی می‌گوید در پی حملات اسرائیل علیه گروه جهاد اسلامی دست کم ۳۲ نفر در غزه کشته شده‌اند. شش کودک و چند نفر از اعضای گروه شبه‌نظامی جهاد اسلامی از جمله تیسیر الجعبری و خالد منصور در میان کشته‌شدگان هستند.

نیرو‌های جهاد اسلامی فلسطین می‌گویند خالد منصور، دومین رهبر این گروه در حملات هوایی اسرائیل کشته شده است.

کشته شدن منصور که رهبر عملیات‌های جهاد اسلامی در جنوب نوار غزه است، یک روز پس از آن رخ می‌دهد که نیرو‌های اسرائیلی ادعا کرده بودند یکی دیگر از رهبران این گروه را در حملات هوایی کشته بودند.

در حال حاضر در این درگیری‌ها دست‌کم ۲۹ فلسطینی جان باخته و در مقابل هم صد‌ها راکت به سمت اسرائیل شلیک شده است. جهاد اسلامی می‌گوید چندین راکت هم به سمت بیت‌المقدس پرتاب کرده است.

با افزایش شمار شهیدان و زخمیان حمله دو روز اخیر اسرائیل به نوار غزه، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز دوشنبه در نشستی غیرعلنی در نیویورک در مورد حملات هوایی اسرائیل به غزه بحث کند. این شورا پس از درخواست‌هایی که از سوی امارات متحده عربی، ایرلند، فرانسه، نروژ و چین در روز شنبه برای انجام این کار انجام شد، با برگزاری نشست موافقت کرد.

برخی خبرگزاریهای محلی نیز گزارش داده اند تلفات حملات سه روز اخیر اسرائیل به غزه تا روز یکشنبه به ۳۱ کشته رسیده که شش نفرشان کودک گزارش می‌شوند. شمار زخمی‌های این حملات نیز ۲۶۵ نفر اعلام شده است.

ارتش اسرائیل ادعا کرده که ۱۳۹ موضع جهاد اسلامی را مورد اصابت قرار داده است. بنابر گزارش‌ها، گروه جهاد اسلامی نیز ۴۷۰ راکت را به سمت اسرائیل شلیک کرده است. اسرائیل می‌گوید با استفاده از سامانه پدافندی «گنبد آهنین» خود ۹۷ درصد از راکت‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

ارتش اسرائیل در سال ۲۰۱۹ بها ابو العطا، خلف تیسیر الجعبری را به شهادت رسانده بود. این عملیات موشک‌پراکنی شبه‌نظامیان جهاد اسلامی و عملیات ارتش اسرائیل را به دنبال داشت تا اینکه سرانجام با میانجی‌گری مصر و سازمان ملل آتش‌بس میان طرفین برقرار شد.

در این میان نشریه الاهرام گزارش داد که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در تلاش است تا جلوی بالاگرفتن تنش و درگیری میان هر دو طرف را بگیرد. از غزه گزارش‌هایی رسیده که سازمان ملل و قطر نیز در این راستا دست به تلاش‌های میانجی‌گرانه زده‌اند.
send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: