پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - 2021 September 24
كدخبر: ۱۴۰۷۳۳
تاريخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش از یک عقب‌گرد وحشتناک در والیبال؛
شب گذشته تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن در دور مقدماتی المپیک از گردونه رقابت ها کنار رفت و حذف شد. این شکست اما تبعات زیادی داشت و آن تئوری که نسل طلایی والیبال ایران می تواند در مسابقات المپیک روی سکو برود را به طور کامل نقض کرد و از بین برد.

شب گذشته تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن در دور مقدماتی المپیک از گردونه رقابت ها کنار رفت و حذف شد. این شکست اما تبعات زیادی داشت و آن تئوری که نسل طلایی والیبال ایران می تواند در مسابقات المپیک روی سکو برود را به طور کامل نقض کرد و از بین برد.

شاگردان آلکنو با دو برد و سه شکست از دور رقابت ها کنار رفتند و حتی نتوانستند در بین چهار تیم برتر گروه شش تیمی قرار بگیرند که این یک اشکال بزرگ محسوب می شود و نیاز به بررسی گسترده دارد.

اولین بازی ایران در المپیک سخت‌ترین آنها بود؛ تقابل با لهستان. روی کاغذ کسی شانس زیادی برای پیروزی ایران متصور نبود. این را کوبیاک، ستاره لهستانی‌ها هم قبل از شروع بازی گفت و خبر داد که ایران نمی‌تواند خطری برای لهستان باشد. البته فارغ از کری‌خوانی‌های مرسوم بین بازیکنان ایران و لهستان که چندسالی می‌شود شکل گرفته، به نظر می‌رسید کوبیاک پربیراه هم نگفته باشد! ایران در لیگ ملت‌های والیبال نمایش ضعیفی داشت و برخلاف لهستان، نتوانسته بود انتظارات را برآورده کند. ایران اما همه معادلات را در همان بازی نخست به هم زد و در یک دیدار تماشایی با نتیجه 3 بر 2 از سد لهستان گذشت تا چک اول را محکم بزند. پیروزی برابر ونزوئلا که حرفی برای گفتن در المپیک نداشت، ایران را در آستانه صعود از گروه قرار داد؛ به‌طوری‌که فقط کافی بود شاگردن آلکنو از سد کانادا عبور می‌کردند. شگفتی اصلی اما در سومین دیدار رقم خورد و ملی‌پوشان والیبال ایران در روزی که هیچ نشانی از خودشان نداشتند، 3 بر صفر به کانادا باختند. آن شکست سرآغازی بر اماواگر‌ها بود؛ ایران باید در دیدار چهارم به مصاف ایتالیا می‌رفت و مشخص بود که شانس زیادی برای پیروزی ندارد. آن بازی مطابق با انتظار با شکست ایران همراه شد تا با دو برد و دو شکست، کار به دیدار سرنوشت‌ساز با ژاپن میزبان کشیده شود؛ دیداری که در مرگ و زندگی بودنش شکی نبود. ایران باید برنده می‌شد تا صعود کند.

در دیدار برابر ژاپن، ایران ست اول را واگذار کرد تا عملیات صعود سخت‌تر از چیزی بشود که ابتدا تصور می‌شد. در دو ست بعدی اما ملی‌پوشان ایران جبران کردند تا کار به ست چهارم کشیده شود. با توجه به ریتمی که ایران به دست آورده بود، به نظر می‌رسید شانس زیادی برای بردن بازی در ست چهارم و نهایتا بردن این بازی داشته باشد ولی عجیب آنکه دوباره ایران بازی را در ست چهارم بد شروع کرد و آن را واگذار کرد. ست پنجم هم با شروعی بدتر، نهایتا رأی به شکست ایران داد تا شاگردان آلکنو بازی را 3 بر 2 واگذار کنند و حذف شوند. ایران که ادعا می‌شد برترین تیم آسیاست حالا برای دومین بار مغلوب ژاپن می‌شود؛ یک‌بار در لیگ ملت‌ها و حالا هم در المپیک؛ آن هم در فاصله زمانی‌ای بسیار اندک!

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: