پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

جمعه ۰۴ تير ۱۴۰۰ - 2021 June 25
كدخبر: ۱۳۵۴۹۵
تاريخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش از بورس تهران در روز شنبه، ۱۸ اردیبهشت؛
شاخص کل بورس تهران امروز حدود ۴ هزار و ۷۰۰ واحد، معادل ۰.۴۱ درصد افت کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۱۶۷ هزار واحدی متوقف شد.
این یکی از کمترین تراز‌های نماگر اصلی بازار سرمایه در ماه‌های اخیر است. در جریان معاملات امروز، شاخص کل هم وزن نیز ۰.۲ درصد افت کرد. مجموع ارزش معاملات در بورس امروز به حدود ۲ هزا و ۷۰۰ میلیارد تومان و مجموع ارزش معاملات در فرابورس نیز به حدود ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید و این در حالی بود که بخشی از معاملات فرابورس، به اوراق مرابحه اختصاص داشت.

از آن سو همچنین در جریان معاملات امروز، بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص کل به نماد‌های «فملی»، «وپاسار» و «دعبید» بر می‌گشت و در مقابل، نماد‌های «شستا»، «فارس» و «شپنا» بیشترین تاثیر منفی را بر عملکرد شاخص کل بر جای گذاشتند. بیشترین ارزش معامله نیز امروز به نماد‌های «دارایکم»، «کمند» و «پالایش» اختصاص داشت. از آن سو، امروز نماد‌های «خساپا»، «خگستر» و «خودرو» بیشترین حجم عرضه را شاهد بودند.

بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقیقی به حقوقی نیز امروز به نماد‌های «وتجارت»، «وپارس» و «وسکرد» اختصاص پیدا کرد و از آن سو، بیشترین میزان تغییر مالکیت از سمت حقوقی به حقیقی نیز به نماد‌های «کمند»، «وپاسار» و «امین یکم» اختصاص داشت.


آیا دلار بیش از حد ارزان نشده است؟


در این میان، اما همچنان این نرخ ارز است که به مثابه لنگری برای تعیین سمت و سوی بازار سرمایه عمل می‌کند. بر این اساس، در حالی که نرخ دلار در بازار آزاد ایران به کانال ۲۰ هزار تومانی وارد شده و خبر‌ها هم نشان می‌دهند که کفه فروش در «فردوسی» همچنان سنگین‌تر از کفه خرید است، به نظر می‌رسد بورس تهران هم فعلاً به نزول در مدار یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی ادامه خواهد داد.

با این همه، برخی کارشناسان معتقدند بازار ارز نیز به خبر‌هایی که از «وین» مخابره می‌شوند پیشاپیش واکنش نشان داده و دلار، در واقع حد نزولیِ خود را «پیش خور» کرده است. تضمینی وجود ندارد که این تحلیل درست باشد و این کشاکش میان عرضه و تقاضا است که سمت و سوی قیمت کالا‌ها را تعیین می‌کند، اما با این همه، تجربه تاریخی نشان داده که واکنش بازار‌ها به رخداد‌های سیاسی بزرگ، معمولاً به همین شکل به پیش می‌رود و تغییرات بزرگ در واقع پیش از خودِ واقعه به وقوع می‌پیوندند.

اگر چنین باشد، می‌توان انتظار داشت که با پیشرفت مذاکرات «وین»، دلار در جایی مابین ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان لنگر بیندازد و از آنجا که بازار سرمایه همین حالا هم با این پیش بینی‌ها رو به رو بوده، تاثیرپذیری بورس از این قیمت‌ها در بازار ارز، همین حالا هم محقق شده است. به عبارت دیگر، بورس بحران کاهش قیمت دلار را پشت سر گذاشته است.
send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: