پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 21
كدخبر: ۱۷۰۶۵۶
تاريخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
برای دومین روز متوالی، بررسی مصوبات انتخاباتی در دستور کار جلسه علنی امروز (دوشنبه)یکم خرداد ماه ۱۴۰۲ مجلس شورای اسلامی بود که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.
، جلسه علنی  مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و نمایندگان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را در دستورکار قرار دادند.

امروز در حالی که یک روز تا برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس برای سال چهارم باقی مانده است، رایزنی‌های نمایندگان به اوج خود رسیده تا جایی که در جلسه علنی امروز تعدادی لیست‌ انتخاباتی بین نمایندگان توزیع شد.

مصوبات انتخاباتی امروز مجلس

در اولین مصوبه انتخاباتی جلسه علنی امروز، مجلس شورای اسلامی موظف به برگزاری دوره های آموزشی و آشنایی با وظایف نمایندگی، قانون اساسی و قانون آیین نامه داخلی مجلس برای منتخبان شد که البته منتخبانی که سابقه نمایندگی مجلس را دارند از مفاد این تبصره مستثنی هستند.

با تصویب ماده ۵۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس هم وزارت کشور موظف شد تا در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی مجلس، انتخابات را به صورت کاملاً الکترونیکی برگزار نمایند.

نمایندگان در ادامه با ۱۲۸ رای موافق، ۹۷ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر در مجلس با حذف ماده ۵۷ طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند که در آن موضوع تناسبی شدن انتخابات آمده بود.

لازم به ذکر است که با تصویب طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی تعدادی از قوانین قبلی در این حوزه را نسخ کردند که جزییات کامل آن را می توانید در این لینک بخوانید.

مصوبات انتخاباتی امروز مجلس

در ابتدای جلسه علنی امروز هم محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود ضمن تسلیت شهادت مرزبانان در هنگ مرزی سراوان گفت: سکوت و رضایت ضمنی خائنان و وطن فروشان از شهادت جوانان شجاع مملکت در حوادث تروریستی از چشم مردم ایران دور نخواهد ماند.

اخطارها و تذکرات امروز نمایندگان

نقدعلی: دستگاه‌های امنیتی و قضایی با جدیت با عوامل ناامنی در مرزها برخورد کنند

غضنفرآبادی: لعن و نفرین بر حامیان تروریست‌ها

سرمدی: دیپلماسی آب در کشور فعال نیست

***

علی نیکزاد با اعلام پایان جلسه علنی امروز گفت که قرار است مجمع عمومی فراکسیون انقلاب اسلامی جهت تصمیم‌گیری در خصوص انتخابات هیئت رئیسه برای سال چهارم در محل برگزاری جلسات علنی مجلس تشکیل شود.

مصوبات انتخاباتی جلسات علنی دیروز (سی و یکم اردیبهشت ۱۴۰۲) مجلس شورای اسلامی را نیز می توانید در لینک های زیر بخوانید.

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: