پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 21
كدخبر: ۱۷۰۶۵۴
تاريخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در حالی که یک روز تا برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس برای سال چهارم باقی مانده است، رایزنی‌های نمایندگان به اوج خود رسیده تا جایی که در جلسه علنی امروز تعدادی لیست‌ انتخاباتی بین نمایندگان توزیع شد.
 انتخابات هیات رییسه مجلس یازدهم در اخرین سال فعالیتش فردا (دوم خرداد) برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که شاید تلاقی آن با انتخابات مجلس دوازدهم آن را مهمتر از قبل کرده است.

تب و تاب انتخابات مجلس با شروع جلسات علنی مجلس بعد از یک هفته تعطیلی برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه بیشتر شده است. نمایندگان مدام در حال رایزنی و مذاکره با یکدیگر هستند که این موضوع باعث کاهش مشارکت در رای گیری و تذکر رییس مجلس به آن ها شده است.

شنیده ها و تحرکات حاکی از این است که بیشترین رقابت برای کسب ۶ کرسی دبیری و ۳ کرسی ناظر در هیات رییسه مجلس است.

در سه سال گذشته روال برگزاری انتخابات هیات رییسه مجلس یازدهم بدین گونه بود که فراکسیون انقلاب اسلامی به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس در جلسه ای کاندیداهای خود را نهایی می کرد و تقریبا همان لیست در جلسه علنی مجلس رای می آورد؛ منتها به نظر می رسد که امسال این روال تغییر می کند. شاهد این مدعا نیز تحرکات و رایزنی های نمایندگان و حتی توزیع لیست های متعددی در مجلس است.

علاوه بر این، در چند هفته گذشته نیز تعدادی از نمایندگان در مصاحبه هایی خواستار پایبندی نمایندگان به جمع بندی فراکسیون درباره انتخابات بودند؛ ابراز نگرانی هایی که موید روند دیگری در انتخابات این دوره مجلس است.

آن چه این نظریه را تقویت می کند، انتشار تعدادی لیست انتخاباتی از سوی برخی نمایندگان همچون روح الله نجابت عضو فراکسیون انقلاب است که در این لیست تعدادی از نمایندگان به عنوان دبیران و ناظران پیشنهاد شده است.

ترکیب هیات رییسه در سال سوم دوره یازدهم مجلس بدین صورت است؛ محمدباقر قالیباف رییس مجلس، علی نیکزاد و عبدالرضا مصری نواب رییس، سید محسن دهنوی، حسینعلی حاجی دلیگانی، محمد رشیدی، علی کریمی فیروزجایی، احمد امیرآبادی فراهانی و احمد نادری دبیران و سید نظام موسوی، علیرضا سلیمی و محمدرضا دشتی اردکانی ناظران هیات رییسه هستند.

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: