پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 February 21
كدخبر: ۱۷۰۶۰۸
تاريخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت لایحه مربوط به کاهش مالیات بر ارزش افزوده کالاهای اساسی موافقت کردند.
 در جلسه علنی نوبت صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی دو فوریت لایحه الحاق یک بند به تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور با ۱۷۸ رای موافق، ۴۲ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۴۰ نماینده حاضر در مجلس تصویب شد.

هادی قوامی معاون وزیر اقتصاد در توضیح این لایحه گفت: از سال ۱۳۹۷ وضعیت تورم به گونه ای بوده که تاثیر منفی روی معیشت گذاشته است؛ مجلس شورای اسلامی اقدامی از طریق سیاست‌های غیرتورمی در بودجه انجام داد که تاثیری در کنترل تورم گذاشت.

وی اضافه کرد: دولت در لایحه دو فوریتی، مالیات بر ارزش افزوده در کالاهای اساسی همچون برنج، دانه‌های روغنی، حبوبات، قند و شکر و گوشت و مرغ را کاهش داده است؛ اکنون طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد است که در این لایحه قرار شده برای یکسری از کالاهای مرتبط با سبد معیشتی مردم میزان مالیات بر ارزش افزوده یک درصد شود.

قوامی گفت که این اقدام دولت در راستای هم‌جهتی با مجلس شورای اسلامی و کنترل تورم و مدیریت هزینه سبد خانوار است که امیدواریم با کاهش ۸ درصدی مالیات بر ارزش افزوده از افزایش قیمت کالاها جلوگیری شده و هزینه سبد خانوار مدیریت شود.

به گزارش ایسنا، متن لایحه الحاق یک بند به تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور به شرح زیر است:

«ماده واحده - متن زیر به عنوان بند (ظ) به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور الحاق می شود:

ظ- در سال ۱۴۰۲، نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، گندم، برنج، دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات ( شامل عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همچنین نرخ مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل می یابد.»

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: