پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - 2023 September 23
كدخبر: ۱۶۳۸۲۱
تاريخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۹
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
تماشای رویایی بازیهای جام جهانی با طعم حمایت از تیم ملی!
سفر به قطر امروز یک سفر معمولی نیست. رقابت‌های جام جهانی آغاز شده و شهرهای قطر این روزها، صحنه حضور طرفداران فوتبال از کشورهای متفاوت است. دولت قطر، ورود بیش از ۱.۵ میلیون نفر بازدید کننده را تا ۲۷ آذرماه پیش‌بینی کرده است. در شبکه‌های اجتماعی فارسی اما چند شخصیت، بیش از تمام آن ۱.۷ میلیون نفر به چشم آمده‌اند.

نگاهی به ماجرای سفر فوری ده ها مسافر «خاص» به قطر از خزانه دولت!

به گزارش پارسینه، پیوند نا آرامی های اخیر در کشور با ایام برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی جهان در قالب جام جهانی فوتبال که حتی از مسابقات المپیک هم تماشاگران بیشماری را به سمت خود جلب می کند، آنهم به میزبانی کشور همسایه ایران، موجی از اخبار و حواشی را با خود به همراه داشته است.

اگر بخواهیم به تشریح این حواشی، از جمله دستگیری و برخورد با سلبریتیها به دلیل اعلام موضع فوتبالی خود در این ایام که ظاهراً آرامش تیم ملی فوتبال را به هم ریخته اند بگذریم و یا از ماجرای بسیج دستگاه های دولتی و نزدیک به حکومت برای هموار کردن نتیجه گیری نمایندگان کشورمان در این مسابقات فوق العاده حساس، بگذریم، نمی توان از شایعاتی که درباره اعزام فوری تعدادی تماشاگر از افراد وابسته به دستگاه های خاص، به قطر برای حمایت از تیم ملی، آنهم با اعداد و ارقام نجومی این سفر گرانقیمت از سفره ملت ایران به راحتی عبور کنیم.

این روایت از آنجایی بر سر زبانها افتاد که فیلمی در شبکه های اجتماعی با استقبال و واکنش ده ها هزار کاربر ایرانی در سراسر جهان مواجه شد.

این فیلم یک زن ایرانی را به نمایش می گذارد که با درجه سواد ابتدایی در زبان انگلیسی، با یک شبکه تلویزیونی هلندی مصاحبه و سعی می کند در تشریح وضعیت زنان جامعه ایران، شرایط حقوق و برابری آنها را کاملاً مساوی با مردان بیان کند. نوع سخن و ادبیات و تسلط وی به سخنوری، دستمایه طنز و شوخی بسیاری از کاربران قرار گرفت. اما این همه ماجرا نبود.

روزنامه اینترنتی فراز در همین رابطه نوشت: رقابت‌های جام جهانی آغاز شده و شهرهای قطر این روزها، صحنه حضور طرفداران فوتبال از کشورهای متفاوت است. دولت قطر، ورود بیش از ۱.۵ میلیون نفر بازدید کننده را تا ۲۷ آذرماه پیش‌بینی کرده است.

در شبکه‌های اجتماعی فارسی اما چند شخصیت، بیش از تمام آن ۱.۷ میلیون نفر به چشم آمده‌اند.

چهره‌هایی که بیشترشان از منتسبان به جریان موسوم به ارزشی تندرو در کشورند. از امیرحسین ثابتی، مجری برنامه جهان‌آرا، تا دانیال معمار سردبیر روزنامه همشهری. سینا کلهر، معاون فرهنگی و ورزش همگانی وزارت ورزش اعزام ۱۰۰ نفر به قطر با همکاری وزارت ورزش را تایید کرد. تعدادی از حاضرین در دوحه نیز توسط دیگر سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی به قطر اعزام شده‌اند که به گفته برخی روزنامه‌نگاران، تعدادشان به ۳۵۰ نفر می‌رسد. حداقل هزینه سفر ۱۰ روزه قطر، حدود ۴هزار دلار است. یعنی یک میلیون و ۸۰۰هزار دلار هزینه از سفره مردم برای ارسال فعالان رسانه‌ای به قطر برای تولید محتوایی که هرچه باشد، حتی به پوشش اخبار رقابت‌های جام‌جهانی نزدیک هم نیست.

افشای اسامی تماشاگران جام جهانی که با پول بیت المال به قطر سفر کردند!

یعنی یک میلیون و ۸۰۰هزار دلار هزینه از سفره مردم برای ارسال فعالان رسانه‌ای به قطر برای تولید محتوایی که هرچه باشد، حتی به پوشش اخبار رقابت‌های جام‌جهانی نزدیک هم نیست. این در حالی است که نام خبرنگاران ورزشی بسیاری از رسانه‌های رسمی نیز از لیست اعزام به قطر خط خورده است. اعزام فعالان رسانه‌ای ارزشی به قطر با هزینه بیت‌المال، در شرایطی که گفتمان رسانه‌های خارج از کشور، عملا به گفتمان غالب در شبکه‌های اجتماعی بدل شده چه توجیهی دارد؟

این افراد با حضور در قطر چه آورده‌ای برای کشور خواهند داشت که هزینه گزاف ۶۳ میلیارد تومانی را به نحوی جبران کند؟ اعزام بی‌ثمرِ بی‌هنر‌ها در دولت رئیسی، اما کم سابقه نیست. از نیویورک و کامیون سوغاتی‌های رنگارنگ تا دوحه و انتشار محتوای هدفمند. اعزام چهره‌های نزدیک به دولت به سفر‌های خاص بی‌سابقه نیست، اما هرگز از سوی مقامات رسمی توضیح و یا توجیه نشده و به نظر می‌رسد با روند موجود امیدی به توقف در تقسیم چنین رانت‌هایی نیست.

از سوی در همین رابطه فیلمی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که یک زن از حقوق برابر و آزادی زنان در ایران به زبان انگلیسی سخن می‌گوید، اما ابتدایی‌ترین جملات انگلیسی را هم نمی‌داند.این خانم برخی از کلمات فارسی را با کلمات انگلیسی در کنار هم قرار می‌دهد و به‌سختی سخن می‌گوید. او از کلمه because در بین جملات فارسی خود استفاده می‌کند و همین هم باعث شده تا در شبکه‌های اجتماعی با عنوان «خانم بیکاز» مشهور شود.

افشای اسامی تماشاگران جام جهانی که با پول بیت المال به قطر سفر کردند!

رویداد ۲۴ درباره هویت این زن ادعایی مطرح کرده است. این سایت خبری نوشت: «در جریان بازی ایران و ولز فیلمی منتشر شد که یک زن از وجود بهترین شرایط برای خانم‌ها در ایران می‌گوید و نصف جملاتش را شکسته به انگلیسی می‌گوید و بقیه را به فارسی. او در مقابل فردی که کنارش ایستاده و خطاب به او می‌گوید «دروغ است»، دست و پای خود را گم می‌کند. این خانم «فرح عبدی» کارمند وزارت ارشاد در بخش رسانه‌های خارجی است! نکته دردناک اینکه او در بخشی از وزارتخانه مشغول فعالیت است که یک جمله ساده به زبان انگلیسی نمی‌داند. در تصویر دیگر او را در کنار دانیال معمار سردبیر روزنامه همشهری در دوره علیرضا زاکانی می‌بینیم که به قطر رفته است.»

شکی نیست که افتخار آفرینی تیم ملی فوتبال ایران که قطعاً متعلق به تمام طبقات اجتماع، گرایش، ایده و عقیده گرفته تا نژاد و قومیت و جنسیت است، باعث دلگرمی، شادی و نشاط مردم در این روزهاست، اما اگر ماجرای اعزام این افراد خاص با پول ملت ایران به قطر واقعیت داشته باشد و میلیاردها تومان پول بدون پشتوانه فکری دقیق و منطقی در این مسیر هزینه شده باشد، مسئولانی که متولی این کار ناصواب هستند، باید به مردم توضیح دهند و افکار عمومی را درباره این منطق عجیب و شوک برانگیزشان توجیه و روشن کنند.

تردیدی نیست، بر خلاف عقیده رهبر انقلاب و توصیه های اکید ایشان، عده ای تصمیم دارند نه تنها جامعه ایرانی دو قطبی شود بلکه بنظر می رسد سعی دارند این موضوع را به بخشی از جامعه و مخالفان افکارشان دیکته کنند که موقعیت و شرایط و رفاه خودی ها با نا خودیها فاصله معنی داری دارد!

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: