پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

دوشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۱ - 2022 June 27
آخرین اخبار
كدخبر: ۱۵۷۵۸۲
تاريخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ما در شورای نگهبان متن نویسی و مصوبه نویسی نمی‌کنیم، درباره طرح اصلاح قانون انتخابات، گفت: طرحی در کمیسیون آماده شده و اگر مجلس بخواهد می‌تواند از پژوهشکده شورای نگهبان نظر مشورتی بگیرد هرچند تصمیم نهایی با نمایندگان مجلس است.

هادی طحان نظیف ، در خصوص طرح اصلاح قانون انتخابات که در دستور کار کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها قرار گرفته است، گفت: شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی موظف به بررسی مصوبات مجلس است، کمیسیون امورداخلی کشور و مجلس اگر طرح یا پیشنهادی درباره اصلاح قانون انتخابات داشته باشند را بررسی و مصوبه صحن را به شورا ارسال می‌کنند لذا ما در شورای نگهبان متن نویسی و مصوبه نویسی نمی‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهار کرد: در صورتی که مجلس به لحاظ پژوهشی نظر پژوهشکده شورای نگهبان را بخواهد، می‌تواند از نظرات پژوهشکده شورای نگهبان استفاده کند، همانطور که مجلس برای قانون نویسی می‌تواند از نظر کارشناسی همه نخبگان و پژوهشگران استفاده کند.

طحان نظیف در ادامه یادآور شد: متن توسط کمیسیون و مجلس نوشته می‌شود و اگر در صحن تصویب شد مانند هر طرح و لایحه ای به شورای نگهبان ارسال می‌شود. به نظر می‌رسد که کمیسیون امور داخلی کشور مجلس اقداماتی پیرامون اصلاح قانون انتخابات انجام داده و طرحی در این زمینه آماده کرده است.

وی افزود: شورای نگهبان فعلا به این طرح ورود نمی‌کند مگر آنکه مجلس از پژوهشکده شورای نگهبان نظر مشورتی بخواهد، هرچند تصمیم نهایی با نمایندگان مجلس است.

تشکیل کارگروهی برای بررسی ایرادات شورای نگهبان درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان درباره طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، گفت: روز سه شنبه (31 خردادماه) جلسه اول رفع ایرادات شورای نگهبان در خصوص این طرح در کمیسیون امور داخلی مجلس برگزار شد و ایرادات باید بررسی شود. قرار شد که کارگروهی برای بررسی و رفع ایرادات و ابهامات تشکیل شود.

طحان نظیف یادآور شد: پس از رفع ایرادات و ابهامات در مجلس، مجدد شورای نگهبان طرح را بررسی می‌کند، اگر چیزی باقی ماند طبیعتا به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می‌شود. ما در جلسه روز گذشته با نمایندگان نظرات شورای نگهبان در خصوص ایرادات و ابهاماتی که به طرح شفافیت قوای سه گانه وارد دانسته را مطرح کردیم./

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: