پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 2021 April 17
كدخبر: ۱۳۳۸۱۸
تاريخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
در جریان موج جدید کرونا، اخرین اعلام مسئولان گمرک ایران در رابطه با وضعیت مرز‌ها از این حکایت دارد که در حال حاضر تبادلات تجاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است اماتردد مسافر از مرز‌های زمینی به روال سابق با محدودیت‌هایی مواجه بوده و در مرز ترکیه نیز این تردد ممنوع و تنها با مجوز‌های خاص صورت می‌گیرد.

با شیوع ویروس کرونا از پایان سال ۱۳۹۸ بود که محدودیت‌هایی در تبادلات تجاری و مسافری در برخی از مرز‌ها اعمال شد، ولی به تدریج تبادلات تجاری البته با رعایت ضوابط مربوط به کرونا به روال قبل برگشت، اما تردد مسافران هنوز عادی نشده است.

با توجه به اوج گرفتن بیماری کووید ۱۹ و اعمال محدودیت‌هایی در مرزها، آخرین وضعیت تردد مسافر و تبادل کالا از گمرک ایران مورد پیگیری قرار گرفت و در این رابطه سید روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران توضیحاتی به ایسنا ارائه کرد.
 

جریان عبور کالا و مسافر از مرز ترکیه

 
وی گفت که تبادلات تجاری در تمامی مرز‌ها انجام می‌شود، ولی بر اساس شرایط موجود و یا آنچه که طرف مقابل تعیین شده است؛ به طوری که در مرز ترکیه تبادلات تجاری با مشکل خاصی مواجه نیست، اما در تردد مسافر از همان اوایل شیوع ویروس کرونا تاکنون تردد زمینی ممنوع بوده و تنها با مجوز‌های خاص مثلا دانشجو، تجار، اتباع و یا درمان صورت می‌گیرد.

به گفته وی، در حال حاضر تبادل کالا در مرز ترکیه بدون مشکل انجام و آمار از این حکایت دارد که روزانه حدود ۷۰۰ کامیون بین دوکشور کالا مبادله می‌شود.
 

محدودیت تردد مسافر در مرز عراق بیشتر شد


طبق اعلام لطیفی، در مرز‌ها عراق وضعیت تجاری با مشکلی مواجه نیست و تبادل کالا صورت می‌گیرد، ولی برای مسافران محدودیت‌هایی بیش از قبل اعمال شده و در این مرز نیز تردد مسافر فقط با همان مجوز‌های خاص انجام می‌شده که در حال حاضر محدودیت‌ها در این خصوص نیز افزایش یافته است.

این در حالی است که در اوایل اسفند ماه و با شیوع ویروس کرونای انگلیسی برای مدتی مرز‌های ایران و عراق در مرز‌های بخش عربی بسته شده بود که در حال حاضر باز است.
 

محدودیت حمل کالا در مرز افغانستان


در مرز افغانستان نیز تبادل کالا و مسافر انجام می‌شودو این جابجایی کالا به صورت ترانشیپمنت است یعنی کالا در مرز تخلیه و توسط کامیون‌های افغانستانی بار گیری می‌شود.

اما به گفته لطیفی، اخیرا این موضوع از سوی افغانستان مطرح شده که بارگیری بیش از ۵۰ تن توسط کامیون‌های ورودی به افغانستان ممنوع خواهد بود اگرچه کامیون‌های ایرانی بیش از ۲۰ تا ۲۵ تن بار حمل نمی‌کردند، ولی در مجموع می‌تواند به دلیل کاهش خروجی زمان تبادل کالا را افزایش دهد و باعث ایجاد صف در مرزهت به ویژه در مرز ماهیرود خراسان جنوبی در ماه رمضان شود.
 

از مرز ترکمنستان چه خبر؟


در مورد مرز ترکمنستان نیز سخنگوی گمرک گفت که تبادل مسافر در دوران کرونا صورت نمی‌گرفته و در مورد تبادل کالا نیز محدودیت‌هایی نیز در مرز‌های چهارگانه آن وجود دارد؛ به طوری که مرز باجگیران بسته است در مرز اینچه برون به صورت ریلی در سرخس ریلی و جابجایی یدک و در لطف آباد با ریلی به صورت محدودتر وجابجایی با یدک کالا انجام می‌شود.

به گفته وی، در سایر مرز‌ها نیز مشکلی وجود نداشته و تبادل کالا در حال انجام است.
send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: