پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - 2021 April 17
كدخبر: ۱۳۳۷۷۳
تاريخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
معاون کل وزیر بهداشت روایت کرد؛
معاون کل وزیر بهداشت گفت: رهبر انقلاب همانطور که در واکسن آنفولانزا بر رعایت عدالت تاکید داشتند، در پاسخ به پیشنهاد تزریق واکسن کرونا هم تصریح کردند که منتظر واکسن داخلی هستم.

پیشنهاد تزریق واکسن کرونا به رهبر انقلاب+فیلم/ رهبری: منتظر واکسن داخلی هستم

دکتر ایرج حریرچی به مناسبت روز جهانی بهداشت گفت: تا کنون به هیچ مقام مسئولی واکسن کرونا تزریق نشده است، حتی ما که با گروه‌های درمانی ارتباط داریم، واکسن تزریق نکرده ایم و از سهم خود استفاده نکرده ایم.

معاون کل وزیر بهداشت تصریح کرد: موقعی که واکسن آنفولانزا وارد داروخانه‌ها شد، به رهبر انقلاب برای تزریق واکسن پیشنهاد شد، ایشان فرمودند مگر همه زدند که پاسخ داده شد خیر، ایشان نیز فرمودند من هم نمی‌زنم.

حریرچی خاطرنشان کرد: الان هم که از ایشان سوال شد آیا واکسن کرونا می‌زنید؟ که ایشان تاکید کردند؛ منتظر واکسن داخلی هستم.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: پس به لحاظ عدالت و دسترسی شرایط کاملا رعایت می‌شود و هیچ تبعیضی بین فقیر و غنی، مسئول و غیر مسئول و ... وجود ندارد، البته استثنا‌هایی هم مثل ورزشکاران پارالمپیک وجود دارد که شفاف اعلام می‌شود.

حریرچی همچنین با تشریح کارشکنی‌های آمریکا در نقل و انتقال پول برای خرید واکسن کرونا گفت: برای همین واکسن کواکسن که دو شب قبل وارد کشور شد، برای اینکه ۴۵ میلیون دلار از دلار‌های کره جنوبی خود را که ۵ الی ۶ میلیارد دلار آنجا پول داشتیم، دولت کره می‌گفت این پول برود آمریکا و به حساب شرکت برگردد ممکن است توقیف شود.

معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکل اصلی دسترسی به پول و انتقال آن بوده است، افزود: دولت پول را تامین کرد، اما در خارج مشکل داشتیم.

حریرچی گفت: حدود چهار ماه معطل انتقال پول برای واکسن کواکسن بودیم. طرف کوبایی هم حدود ۸ میلیون دلار تا ۱۵ میلیون دلار در دو قسط می خواست که برای انتقال آن مشکل داشتیم.

وی خاطرنشان کرد: همه مردم می‌دانند که به دلیل تحریم‌های ظالمانه و دردناک آمریکا، در خرید واکسن کرونا مشکل داشتیم.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: البته مثلا در واردات شکلات خیلی سخت گیری نمی‌کنند، اما انگشت روی نیاز‌های اساسی مثل دارو و واکسن می‌گذارند.

حریرچی تصریح کرد: همین الان برای خرید مواد موثر برای تولید واکسن که در آمریکا انحصاری تولید می‌شود، سنگ اندازی می‌کنند و جلوی آن را می‌گیرند و این همان جنگ است.

وی افزود: ما درگیر جنگ همه جانبه هستیم و راهش اتکا به تولید داخلی است و در واکسن کرونا هم در حال تولید هستیم.

معاون کل وزیر بهداشت تصریح کرد: ما یک میلیون و ۶۹۵ هزار دُز واکسن تا حالا وارد کردیم که ۵۲۰ هزار دُز اسپوتنیک روسی، ۱۲۵ هزار دُز کواکسین بهارات هند، ۱۰۰ هزار سوبرنا کوبا و ۷۰۰ هزار دز واکسن آسترازنکای تولید کروه جنوبی است و ۲۵۰ هزار دز هم سینوفارم چین است و واکسن تولید داخل هم با سرعت در حال پیشرفت است.

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: