پایگاه خبری تحلیلی صبح تهران | sobheterhan.com

جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 02
كدخبر: ۱۲۹۶۴۰
تاريخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
اين روزها تب رسيدگى به تخلفات فروشگاه هاى زنجيره اى در شبكه هاى اجتماعى، رسانه ها و نهادهاى ذيربط داغ است.

اما موضوعى كه به آن توجه نشده است و به نظر مى رسد فروشگاه هاى زنجيره اى در اين زمينه نيز تخلف دارند، بحث چگونگى كيفيت كالاهاست كه رسيدگى به آن بايد مورد توجه قرار گيرد.

از آنجا كه فروشگاه هاى زنجيره اى نسبت به مغازه هاى كوچك، شبكه توزيع و فروش گسترده  در اختیارشان می باشد ؛ اين توانايى را دارند كه به شركت ها سفارشات اختصاصى و عمده داشته باشند، به اين صورت كه كالايى با همان ظاهر مشابه در فروشگاه هاى ديگر سفارش دهند اما كيفيت كالا پايين تر باشد و به همين دليل نيز مى توانند براى جلب مشترى قيمت پایین تری ارائه دهند كه متاسفانه مشترى بى خبر از همه جا نيز گمان    مى كند كه كالا را ارزانتر از فروشگاه هاى ديگر خریداری کرده است. براى روشن شدن موضوع به يك مثال در اين باره اشاره مى شود.

مثلا: فروشگاه زنجيره اى، رب گوجه فرنگى را به يكى از شركتهاى توليدى در بسته بندى قوطى يك كيلويى سفارش    مى دهد كه باركد ١٥٠٠٠ تومان قيمت براى مصرف كننده روى كالا درج شده است و كالا با همين مشخصات ظاهرى در فروشگاههاى ديگر ١٦٠٠٠ تومان است

حال فروشگاه زنجيره اى با درخواستى كه از شركت توليدى داشته چنين رب گوجه اى را به مشترى عرضه مى كند يعنى به جاى اينكه Brix(غلظت) رب ٢٨ درجه با ٢درصد نمك باشد، غلظت ٢٧ درجه با ٣ درصد نمك است. يعنى هم از غلظت رب گوجه كم كرده اند و هم اينكه غلظت را به جاى جوشاندن رب، با نمك بالا برده اند. 
همچنين در كيفيت نوع قوطى و بسيارى مسائل و ريزه كاريهاى ديگر مى توان كارى كرد تا قيمت براى فروشگاه کمتر شده و به مشترى نيز ارزان تر بفروشد.

كما اينكه اين فرايند را براى بسيارى از كالاها مى توان به كار برد.

بنا بر اين  موضوعى كه رسانه ها و نهادهاى نظارتى ضرورى است به آن توجه و رسيدگى كنند، 
كاهش قيمت كالاها بواسطه كاهش كميت و كيفيت كالا در فروشگاه هاى زنجيره اى است.

send بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: